Історична довідка

Позашкільний заклад в смт. Козова відкрито в 1953 році на вулиці Шкільній (неподалік Козівської середньої школи). Директором Козівського будинку піонерів була призначена Галько Надія Іванівна. Тут діти отримували можливість доцільно проводити свій вільний час, розширювати пізнавальний кругозір.
У 1960-1961 навчальному році розширюється мережа гуртків, на цей час працює 12 гуртків (директор Тиркало Ю.Т.).
У зв’язку з укрупненням районів, позашкільна установа в селищі стає зональною і належить до Бережанського району (директор Бурий Ф.М.).
В 1964/1965 навчальному році організовано роботу туристсько-краєзнавчих гуртків та гурток бального танцю (директор Козицька К.Д.).
З 1971 по 1998 рік директором закладу працювала Нечай Віра Григорівна.
У зв’язку з оголошенням Організацією Об’єднаних націй 1979 рік – роком Дитини, Будинок піонерів переведено в більше приміщення, нині діюче. В 1990 році Будинок піонерів перейменовано на Будинок творчості школярів, а в 2002 році позашкільний заклад перейменовано на Козівський районний будинок дитячої та юнацької творчості.
З 1999  по 2021 рік заклад очолювала Галина Ярославівна Стасишин.

Рішенням сьомої сесії восьмого скликання Козівської селищної ради від 30.06.2021 № 684 шляхом злиття Комунальних закладів Козівський будинок дитячої та юнацької творчості та дитячий парк «Лісова пісня» утворено Комунальний заклад позашкільної освіти Козівський будинок дитячої та юнацької творчості «Юність». 13 вересня 2021 року на посаду директора закладу, як переможця конкурсу, призначено Світлану Михайлівну Пекар.

Козівський дитячий парк “Лісова пісня” – дендрологічний парк, природоохоронний об’єкт місцевого значення в Україні. Розташований в смт. Козова Тернопільської області.

Заснував парк у 1960 році біолог Микола Васильович Поспєлов. У дендропарку зростало понад 300 видів дерев та чагарників, серед них: гінкго дволопатеве, тис ягідний, гледичія, бархат амурський, сумах пухнастий, тюльпанове дерево, дейція махрова, магнолія падуболиста, айва і спірея японські, горіх Зібольда, сосна Банкса, сосна кедрова сибірська, берека європейська та інші.

Площа 3 га. Рішенням виконкому Тернопільської обласної ради № 537 від 13 жовтня 1972 надано статус пам’ятки природи місцевого значення. Сучасний статус — від 1996. Перебуває у віданні відділу освіти, культури, молоді та спорту Козівської селищної ради.

«Лісова пісня» — база для навчання студентів ВНЗ, технікумів, учнів ліцеїв, училищ, шкіл, слухачів курсів підвищення кваліфікації. Тут проводять освітньо-виховну роботу серед населення з метою поширення природоохоронних знань.

У 1959 році прийняла своїх перших учнів Козівська середня школа №2. Вже тоді вчитель біології Поспєлов Микола Васильович запропонував відвести частину площі, виділеної під навчально-дослідну ділянку, для організації дендрологічної колекції. Весною наступного року були висаджені перші дерева та кущі. Багато зусиль доклали вчителі, учні школи для того, щоб поповнити колекцію рідкісних та декоративних видів дерев і кущів. Для зацікавлення відвідувачів створили окремі, характерні для парків, мініатюрні ансамблі: каскад озер із островом та містка: альтанки, вольєру для тварин, міфічний грот Діани. Підземелля Персефони, скелі Перелесника та інше. Також сформовано мальовничі пейзажі на фоні широких галявин та звивисті мережі доріжок, обсаджено алеї, розбито квітники і рабатки.

У 1990 році на базі дендропарку відкрито позашкільний заклад, який отримав назву Козівський дитячий дендропарк «Лісова пісня». (З 2002 року – Козівський дитячий парк «Лісова пісня»). Першим директором було призначено Мойсея Ігоря Богдановича, який разом з колективом організовував роботу закладу. З 1993 року – директор Маглюк Віктор Пилипович, а з 2001 року по 2021 рік –  Нечипорук Григорій Леонідович.

Козівський дендропарк з 1970 року є об’єктом природозаповідного фонду. Рішенням Тернопільської обласної Ради в 1996 році затверджений як дендрологічний парк місцевого значення. Зараз тут нараховується близько 150 видів кущів і дерев, зростають рідкісні трав’янисті рослини, занесені до Червоної книги.

Козівський будинок дитячої та юнацької творчості «Юність» – сприятливий простір для творчого та особистісного вдосконалення вихованців, розвитку їх здібностей, реалізації  можливостей та  прагнень.